Hlavní stránka
Uživatel:   Heslo:  
        


Ivančičtí sportovci
Tato rubrika je věnována významným ivančickým sportovcům, kteří v minulosti či současnosti proslavili naše město svými úspěchy. Budeme se snažit vám postupně představovat všechny slavné Vančáky, kteří svůj život spojili se sportem.

Máte-li tipy či náměty na další články této rubriky, pošlete mail na smutny@ivancice.cz


Kristýna Pálešová

Společně s Kateřinou Marešovou zvítězila v Extralize žen - Most.
Klikněte pro plnou velikost.


Kristýna přebírá pohár za první místo na Zelena Jama Open ve slovinské Lublani.
Klikněte pro plnou velikost

Kristýna s trenérkou Kateřinou Janečkovou.
Klikněte pro plnou velikost.

  Menu a vyhledávání Titulní stránka   
  Ivančičtí sportovci

       Kristýna se narodila 22.2.1991 v Ivančicích jako nejmladší ze tří sourozenců. Od útlého dětství byla velice živé dítě. Neustále se pohybovala a nezůstala ani chvíli v klidu. Proto ji maminka v necelých šesti letech přivedla do tělocvičny a přihlásila ji a její starší sestru do začínajícího kroužku sportovní gymnastiky v Ivančicích, který vedla paní učitelka Jaroslava Videmanová.

       Odtud si je obě vybrala trenérka Petra Krejčí pro rozvíjející se oddíl sportovní gymnastiky v Sokole Moravský Krumlov. Na ZŠ Vladimíra Menšíka neměla žádné problémy ani s učivem, ani se spolužáky. Ráda malovala, vytvářela podle předloh různé předměty a dárky, učila se hrát na klavír, zpívala. Vše zvládala snadno a v pohodě. Úspěchy ve sportovní gymnastice, kterých Kristýna dosahovala, donutily rodiče k rozhodnutí, aby přestoupila na Základní školu Ivančická v Moravském Krumlově, kde i trénovala. V Sokole Moravský Krumlov ji vedla skromná, avšak výborná trenérka Kateřina Janečková. Spolu s Kristýnkou v lednu 2002 přestoupily do Sokola Brno I, kde byla Kristýna zařazena do "Sportovního centra mládeže".


Kristýna (vlevo) se svojí sestrou Terezou.
Klikněte pro plnou velikost.

Přestup vyžadoval také přechod na Základní školu Kotlářská v Brně. I tady dosahuje Kristýna ve škole výborných výsledků, je svědomitá, pečlivá a oblíbená u spolužáků a patří mezi nejlepší žáky ve třídě. Již od začátku roku 2003 má Kristýna schválený individuální studijní plán z důvodu maximální vytíženosti sportovní gymnastikou, kterou dělá na vrcholové úrovni. Téměř pravidelně denně absolvuje dvoufázový trénink.


Kristýna (čtvrtá zleva) na Mezistátním utkání CZE-HUN v maďarském městě Tata.
Klikněte pro plnou velikost.

Z dosavadních výsledků stojí za zmínku především tyto:

  • sokolská přebornice ČR - 2001,
  • vítězka prestižního mezinárodního závodu Memoriál Evy Bosákové - 2002,
  • 1. místo Extraligy žen družstev - 2002,
  • vítězka mezinárodního závodu ve Slovinské Lublani - 2003,
  • pětinásobná juniorská mistryně ČR - 2003,
  • mistryně ČR Extraligy žen družstev a vítězství i v jednotlivcích Extraligy žen- 2003.


Mistryně republiky. Tento diplom si Kristýna cení nejvíce.
Klikněte pro plnou velikost.

V současné době se Kristýnka aktuálně účastní Mistrovství Evropy, které se koná
dnech 24.4.- 3.5.2004 v Holandském Amsterdamu.

       Připomeňmě si nyní jeden z úspěchů Kristýny z nedávné doby, kdy se účastnila mistrovství republiky družstev ve sportovní gymnastice. Článek vyšel Deníku Sport:

Školačka sní o medailích
Dvanáctiletá Pálešová na šampionátu excelovala, ale k ukončení kariéry nikoho nepřinutila

       BRNO - Malou senzaci způsobila na nedávném mistrovství republiky družstev ve sportovní gymnastice teprve dvanáctiletá Kristýna Pálešová. Mezi jednotlivkyněmi totiž obsadila první místo shodně se zkušenou Marešovou.

       Překvapení to ovšem bylo pouze pro nezasvěcené. Odborníci totiž o výjimečném talentu rodačky z Ivančic vědí již delší dobu. "Nechci, aby to vypadalo neskromně, ale podobný úspěch jsem čekala," přiznává trenérka Kateřina Janečková.

       Mladičká gymnastka Sokola Brno I totiž podle slov Janečkové dokáže mnohem více. Trenérka přešla do moravské metropole předloni společně s Pálešovou a dalšími talentovanými gymnastkami Verbovou a Surovčíkovou z Moravského Krumlova.


Klikněte pro plnou velikost

       S dvanáctiletou školačkou udržela krok pouze o sedm let starší Marešová, která má na svém kontě i start na olympijských hrách v Sydney. Ostatní gymnastky s výjimkou zraněné Komrskové zůstaly za ní. Některé zkušené závodnice to možná nesly těžce. "Nemyslím ale, že by tam byla nějaká zášť. Kristýna je prostě mimořádný talent, což všichni vědí," tvrdí Janečková. Výhodou její svěřenky je i velmi skromné vystupování, které nezavdává příčinu k nějakým konfliktům.

       Dlouholetý reprezentační kouč Stanislav Vyzina si vybavuje podobný případ z minulosti. V roce 1977 porazila všechny seniorky teprve jedenáctiletá Martina Pexová a mělo to za následek, že několik gymnastek dokonce zanechalo činnosti. "Později se však už Martina neprosadila. Doufám, že v případě Kristýny tomu bude jinak. Chce to hlavně zdraví a trochu toho štěstí," dodává Vyzina.

       Na mistrovství republiky juniorek zvítězila Pálešová ve víceboji i na všech pěti nářadích. Je také dvojnásobnou vítězkou mezinárodního Gajdošova memoriálu a v květnu zvítězila na závodech ve slovinské Lublani. Nejbližším vrcholem je pro ni dubnové mistrovství Evropy v Amsterdamu. Tam bude startovat v kategorii juniorek, přestože je o dva roky mladší než většina soupeřek.

       "Společně s trenérkou bychom si přály ve víceboji umístění v první desítce, ale máme i tajné sny," naznačuje skryté medailové ambice talentovaná gymnastka, jejímž největším přáním je ovšem start na olympijských hrách příští rok v Aténách.

KRISTÝNA PÁLEŠOVÁ je velkou nadějí české sportovní gymnastiky

Zdroj: Deník Sport 17.12.2003, autor: Antonín ZabloudilVítězky Mistrovství ČR družstev v Mostě (Kristýna je na prvním místě úplně vlevo).
Klikněte pro plnou velikost

       Kristýna Pálešová je podporována ivančickým sdružením Sportovní klub mládeže (SKM). Hlavním zaměřením sdružení je podpora olympijské naděje ve sportovní gymnastice, Kristýny Pálešové, a juniorské mistrině světa v tanečních choreografiích Hip Hop, Terezy Pálešové. Internetové stránky projektu najdete na adrese http://skmivancice.unas.cz/. Posláním sdružení je zabezpečit rozvoj sportovní, turistické a rehabilitační tělovýchovné činnosti všem sdruženým členům v oblasti své působnosti. Máte-li zájem, můžete toto sdružení podpořit i Vy.

       Co říct na závěr? Je obdivuhodné, co všechno Kristýna Pálešová ve svém věku již dokázala, kolika oceněními a úspěchy se může pochlubit. Nesmíme opomenout nasazení a nadšení, se kterým každý den trénuje a připravuje se zdolat i ty nejprestižnější šampionáty. Přejme jí hodně úspěchů a snad i její velký tajný sen se stane realitou - totiž aby tato mladá a slavná ivančická rodačka startovala na olympijských hrách.

Na základě dodaných podkladů zpracoval:
Ing. Bohumil Smutný