Hlavní stránka
Uživatel:   Heslo:  
        


Ivančičtí sportovci
Tato rubrika je věnována významným ivančickým sportovcům, kteří v minulosti či současnosti proslavili naše město svými úspěchy. Budeme se snažit vám postupně představovat všechny slavné Vančáky, kteří svůj život spojili se sportem.

Máte-li tipy či náměty na další články této rubriky, pošlete mail na smutny@ivancice.cz


Mirek Kučírek


Klikněte pro plnou velikost


Klikněte pro plnou velikost


  Menu a vyhledávání Titulní stránka   
  Ivančičtí sportovci

       Narodil se 29.1.1967 v Ivančicích.
Žije v Brně se svou manželkou Věrou a syny Filipem a Ondřejem. Poprvé startoval v šestnácti letech v krajském přeboru v Jedově u Jihlavy. Titul mistra republiky získal celkem třináctkrát mezi jednotlivci, v závodě družstev pak cca. desetkrát. Mezi další významné úspěchy patří například druhé místo v závodě mistrovství světa.

       Zkušený mnohonásobný mistr republiky a reprezentant ČR je nejúspěšnějším motokrosařem. Miroslav Kučírek začínal svou jezdeckou dráhu již v pěti letech. V roce 1972 při exhibicích na motokrosových závodech v Biskoupkách. Na maličké motorce, kterou mu zhotovil na míru děda Patočka, tam v přestávkách závodů dospělých ukazoval, co se již ve věku žáčka mateřské školky naučil. V sedmdesátých a osmdesátých letech pořádala na krásné a pro diváky přehledné trati v Biskoupkách organizace Svazarmu Střední zemědělské technické školy pod vedením Ing. Karla Kratochvíla nejméně jednou za rok motokrosové závody, často za účasti našich nejlepších jezdců. Právě tam začal Mirek vyznávat své idoly, např. vicemistra světa z roku 1974 Faltu nebo československého reprezentanta z nedalekých Rakšic Drahomíra Sobotku, také Jiřího Stodůlku a další skvělé jezdce.


Začátky slavného mistra republiky ....
Malý "velký" závodník Mirek Kučírek na motorce od dědy Patočky.
Klikněte pro plnou velikost.

       Mirek se vyučil zámečníkem na učilišti "Na Skřipáku". Motokros ho tak uchvátil, že přípravě věnoval vše, tedy i mnohé zábavy patřící k dospívajícímu věku. Jak říká, záviděl často kamarádům, že mohou chodit na zábavy, zatímco on se musel připravovat na závody a držet životosprávu. Dnes toho však vůbec nelituje, protože život s motokrosem mu dal mnohem víc, než ten běžný, často pivní kulturou provázený život jeho vrstevníků.


Klikněte pro plnou velikost

       Poprvé se stal mistrem republiky v roce, kdy dokončil střední odborné učiliště v Ivančicích. Tenkrát ještě v nejslabší kubatuře 125 ccm. Od té doby je profesionálním jezdcem motokrosu. Postupně přešel na vyšší kubaturu 250 ccm, kde dosáhl celé řady úspěchů. Dalším zlomem bylo jeho seznámení se zbrusu novým čtyřtaktem Praga CD 610. V roce 1999 s mín cvičně zajel několik závodů a pro rok 2000 se rozhodl s ním jet Mistrovství Evropy a uzavřené mistrovství ČR.

 
Klikněte pro plné velikosti

       Níže uvedený seznam nebude zcela jistě kompletní či vyčerpávající, ale podívejme se na některé z nejvýznamnějších úspěchů v minulých letech:

1985 mistr republiky 125ccm
1986 mistr republiky 125ccm
1989 mistr republiky 125ccm
1990 mistr republiky 125ccm
1994 mistr republiky 250ccm a mistr republiky superkros a 13.místo v Mistrovství světa
1995 mistr republiky 250ccm a mistr republiky superkros
1996 vicemistr republiky 250ccm
1997 vicemistr republiky 250ccm
1998 mistr republiky 250ccm a 25.místo v MS
1999 vicemistr republiky 250ccm
2001 mistr republiky v superkrosu, vítěz evropského poháru třídy Open, mistr Evropy družstev v motokrosu,
2002 mistr republiky v superkrosu, mistr Evropy družstev v motokrosu

        Miroslav Kučírek je profesionálním závodníkem. Říká, že jej závody uživí, ale rozhodně není boháč. "Není to na velké vyskakování, ale vystačím. Hodně lidí si myslí, že když jsem olepený reklamami, tak vydělávám miliony. Ale není to tak. Za vítězství v českém mistrovství inkasuji zhruba tři tisíce korun. Jenže náklady na jeden podnik jsou sedm a až deset tisíc. Sponzorské peníze pokryjí údržbu strojů, pneumatiky a další vydání za samotné závody. Na živobytí mně toho už mnoho nezbývá," konstatuje motokrosař.

 
Klikněte pro plné velikosti

       Mirek úspěšně jezdí i závody Mezinárodního mistrovství ČR v atraktivním superkrosu a neznámé mu nejsou ani tratě světového šampionátu. Superkros je vlastně motokrosový závod, pořádaný na uměle vytvořených krátkých tratích nebo na stadionech, s co největším počtem opravdu těžkých překážek, skoků a jiných "lahůdek", které dávají vyniknout technické zručnosti jezdců, jejich odvaze, bojovnosti a závodní technice. Takto pojatá disciplína vznikla vlastně u nás, v Praze roku 1956, a prezentovala se poprvé závodem na Strahovském stadionu. Později ale začal trošku upadat. O to více se rozšířil v USA, (zejména Kalifornii), Itálii, a Francii, kde se těší stálé oblibě u diváků.


Mistr republiky v superkrosu 2001. Klikněte pro plnou velikost.

Několik zajímavostí ze života profesionálního závodníka v bodech:

  • motokrosová sezóna trvá od února do konce října a závodí se každý víkend
  • motorka v sériovém provedení stojí cca. čtvrt milionu, ty lepší nad 350.000
  • ideálně je pro jednu sezónu zapotřebí 6-7 motorek
  • Mirek si stále udržuje fyzickou vytrvalost - chodí dvakrát denně běhat a 6x týdně do posilovny
  • Mirek Kučírek měl docela hodně úrazů - tržné rány po celém těle, zlomené nohy, ruce a prsty, utržené vazy v koleně
  • Nejvíce si cení ve své kariéře výsledků z roku 1994, kdy se vrátil po těžkém zranění a nikdo nevěřil, že se do závodění vrátí
  • Mirek nemá moc rád superkros, i když v něm dosahuje dobrých výsledků
  • V současné době je Mirek jezdcem náchodského VCES racing týmu. Motokrosové zázemí je vybudováno na celoroční provoz a hlavní orientací teamu je poskytnutí reklamní činnosti svým partnerům při motokrosových závodech, jak doma tak i v zahraničí.
  • Mirek vzhledem ke svému věku (37 let) již uvažuje o ukončení své kariéry "letošní sezóna (2004) bude poslední, možná ještě tu příští, ale pak už bude konec"


Honda 490 ccm.
Motocykl Miroslava Kučírka, na kterém bude startovat na MS třídy MX3.

       A jaký byl pro Mirka Kučírka loňský rok, tedy rok 2003? V současné době je Miroslav Kučírek členem VCES Racing týmu. V roce 2003 si přivezl další titul, a díky jeho úspěchu tým VCES racing zvítězil v mezinárodním mistrovství Slovenska v závodě družstev. Kučírek ani tentokrát nenašel přemožitele a spolu se třetím místem Kosteleckého to znamenalo celkové vítězství. Co se týká mistrovství republiky v superkrosu, Kučírek byl obhájcem titulu z loňska a podařilo se mu vybojovat třetí příčku. V mezinárodním mistrovství republiky ve třídě "open" se pak stal vicemistrem.


Klikněte pro plnou velikost

       Mirek je takovým matadorem VCES Racing týmu a jeho letošní snaha se porvat s mládím dává dobré vyhlídky do roku 2004. Jeho startovní číslo na motocyklu Honda se bude objevovat na startu Mistrovství světa nejsilnější třídy a to MX 3 do 650 ccm. Vstupem je také první podnik mistrovství světa této třídy v Asti u Turína. Mirek je zatím v pohodě a i jezdecká rychlost je dobrá. Absolvoval celý seriál přípravných závodů v Itálii a bylo vidět, že mu to jde k duhu. Na závěrečném podniku v Asti se dokonce prosadil mezi světovými jezdci v první desítce. Nebudeme předbíhat, ale těšíme se na Mirkovo další pěkné umístění !!

Na základě dodaných podkladů zpracoval:
Ing. Bohumil Smutný