Hlavní strana obecného profilu serveru Ivančice.cz  
 

Ivančická věž a znak města Ivančice



Jméno   
Heslo   


O službě ...

Mapový portál města Ivančice
Vážení občané, připravili jsme pro Vás novou službu - mapový portál města Ivančice. Tento portál běží v testovacím režimu a je k dispozici zdarma všem občanům a návštěvníkům Ivančic. V současné době si zde můžete prohlížet přehlednou mapu Ivančic, katastrální mapu, leteckou mapu, zjišťovat vlastníky pozemků a hledat adresní místa v našem městě. Postupně budeme do portálu vkládat další vrstvy jako jsou fotografie zajímavých míst a památek, územní plán, plán zimní údržby, povodňovou mapu apod. Stručný návod pro práci s portálem naleznete na úvodní stránce pod odkazem nápověda.
-2012-05-11 10:56:29-

Cestovní pasy pro děti
Upozorňujeme občany, že dnem 26. června 2012 skončí možnost, aby do zahraničí vycestovaly děti zapsané v cestovních dokladech rodičů. Po tomto datu musí mít každý občan České republiky, tedy i děti, k vycestování do zahraničí vlastní cestovní pas. Doporučujeme proto občanům, aby včas požádali o vydání cestovního pasu dítěti a předešlo se tak zbytečným frontám u přepážky pro výdej cestovních pasů. Odbor správních činností MěÚ Ivančice z důvodu předpokládaného zvýšeného zájmu občanů o vydání nového cestovního pasu sděluje, že s platností od 30.4. 2012 do 30.7. 2012 bude ve dnech pondělí a středa na úseku cestovních pasů prodloužena úřední doba do 17.30 hod.
-2012-04-24 09:58:45-

Připomínáme si 67. výročí osvobození města
18. dubna 2012 si město Ivančice připomíná 67 let osvobození od nacistické nadvlády. Osvobození Ivančic bylo z vojenského hlediska součástí bratislavsko – brněnské operace druhého ukrajinského frontu, kterému velel maršál Rodion Jakovlevič Malinovský. Přímo se osvobození města účastnili vojáci 46. gardového jezdeckého pluku pplk. Vasjučenka a 141. gardového dělostřeleckého a minometného pluku plk. Sidělnikova, které byly součástí 13. gardové jezdecké divize generálmajora Grigorie Antonoviče Bělousova. 18. duben 1945, kdy do Ivančic pronikly útočící pluky 13. gardové jezdecké divize generála Bělousova skvělým, pro wehrmacht zcela nečekaným manévrem od Vranovic u Pohořelic, přes Smolin, Medlov, Pravlov a po levém břehu Jihlavy přes levobřežní část Dolních Kounic a Moravské Bránice, aby kryly západní křídlo sovětských vojsk postupujících na Brno, byl pro Ivančice dnem osvobození.
-2012-04-18 15:03:41-

Krizová pomoc a poradenství dětem a jejich blízkým
Od 21. května 2012 bude občanům Ivančic a okolí nabízena nová služba, a to v rámci projektu „Krizová pomoc bez hranic“, financovaného prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize, ze sbírky Pomozte dětem!. Pravidelně každé třetí pondělí v měsíci v době od 10:00 do 17:00 hodin bude dětem a jejich blízkým, Komenského nám. 12, Ivančice (budova Komerční banky, II. patro vpravo, klubovna č. 28) k dispozici terapeut a sociální pracovnice, kteří jim pomohou řešit jejich problémy. Tuto službu bude zajišťovat jako detašovanou Krizové centrum pro děti, dospívající a rodinu SPONDEA, se sídlem v Brně.
-2012-04-18 14:44:11-

Petice proti zavedení daně na tiché víno
Rada Jihomoravského kraje vyslovila zásadní nesouhlas s návrhem Vlády ČR na zavedení spotřební daně na tzv. tiché víno. Rada zároveň vzala na vědomí zahájení petiční akce proti tomuto návrhu a schválila text dopisu hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka k návrhu Vlády ČR na zavedení spotřební daně na tzv. tiché víno, adresovaný starostkám a starostům obcí a měst v Jihomoravském kraji. Jak tito představitelé Jihomoravského kraje v dopise uvádějí, zavedení uvedené daně by vážně poškodilo vinařství a vinohradnictví v České republice, zejména však na jižní Moravě, a její negativní důsledky by postihly i jiné oblasti včetně cestovního ruchu. Hejtman Michal Hašek a náměstek hejtmana Stanislav Juránek se proto obracejí na představitele měst a obcí na jižní Moravě s žádostí o vystavení petice proti tomuto návrhu na městských či obecních úřadech, případně o umístění odkazu na petici na webových stránkách. V Ivančicích můžete petici podepsat na Kulturním a informačním centru Ivančice, Palackého náměstí 9 (Památník A. Muchy) v po-pá 9:00-12:00 a 13:00 - 16:00. Více informací najdete zde
-2012-04-17 08:46:00-

Setkání a beseda v ivančické knihovně
Ve středu 25. 4. v 18 hod. připravuje Městská knihovna Ivančice setkání a besedu nad knihou s nestorem literatury faktu panem Josefem Styxem, který byl za svou činnost v odboji nacistickou justicí odsouzen k trestu smrti gilotinou a vyvázl z pekla věznice ve Vratislavi. Jeho kniha „Zapadalo slunce nad Breslau naposledy“ je vysoce oceňována, mimo jinými i hejtmanem Jihomoravského kraje.
-2012-04-12 10:46:59-


Centrální registr produktů a firem Hospodářské komory České republiky Axis4.info

Informace o projektu Czech POINT na MěÚ Ivančice

Informační portál města Ivančice
  Menu a vyhledávání
Titulní stránka   |     
Profil Město Ivančice
 
Profil Městský úřad Ivančice
 
Profil Kultura a volný čas
MĚSTO IVANČICE
MĚSTSKÝ ÚŘAD IVANČICE
KULTURA, VOLNÝ ČAS
[nové]  Mapový portál 
   
    ivančický portál >> e-zpravodaj >> mikroregion ivančicko

Představení Mikroregionu Ivančicko a zhodnocení jeho činnosti v roce 2005

            Co si vlastně můžeme představit pod pojmem Mikroregion Ivančicko? Nechť mi mnozí čtenáři prominou, pokud jim budu na úvod mého článku prezentovat velmi dobře známá obecná fakta. Vybaví-li se Vám například jen vlajka, vyvěšená na budovách některých městských úřadů v naší oblasti nesoucí barvy - zelená, modrá, žlutá se symboly „ivančických“ korbelů a čtyřcípých hvězd, vězte, že jste na správné cestě. Ať už je pro Vás Mikroregion Ivančicko méně či více v povědomí, domnívám se, že pro pořádek bude vhodné připomenout si na úvod i základní údaje. Mikroregion vznikl na podzim roku 2003 a tvoří jej města Ivančice, Oslavany, Dolní Kounice a osm venkovských obcí: Čučice, Hlína, Ketkovice, Mělčany, Moravské Bránice, Neslovice, Nová Ves a Nové Bránice. Na území mikroregionu o rozloze 14 050 ha k 1.1. 2005 žilo celkem 21.510 obyvatel (dle ofic. údajů ČSÚ). Předsedou správního výboru je Peter Pollák (starosta obce Čučice), místopředsedou MUDr. Vojtěch Adam (starosta města Ivančice), tajemníkem Ing. Bohumil Smutný (Ivančice). Členy správního výboru jsou: Miloš Dostálý (starosta obce Hlína), Mgr. Miloš Musil (místostarosta města Oslavany) a Josef Obršlík (starosta obce Ketkovice).

           Proč byl vlastně Mikroregion Ivančicko založen a jaké je jeho postavení z právního pohledu? Podle zákona o obcích vznikají na území České Republiky spontánně mikroregiony vzájemnou dohodou obcí. Takto vzniklé mikroregiony nejsou chápány jako administrativně vymezené jednotky, ale jako svazky obcí, které usilují o společné řešení problémů, prosazují společný postup k dosažení záměrů a zajišťují propojení aktivit venkovských obcí v územně uceleném prostoru. Pozorný čtenář zcela jistě již zjistil, že Mikroregion „nekopíruje“ oblast správního obvodu obce s rozšířenou působností Ivančice a ani jinak nelze tyto dva pojmy slučovat či zaměňovat.


Vlajka Mikroregionu Ivančicko

           Možná se tedy ptáte, jaký má takový mikroregion vůbec praktický význam a k čemu slouží. Po vstupu naší země do EU především malé obce mnohdy nejsou schopny plně zajistit vypracování takových programů, které by mohly být předloženy EU pro poskytnutí prostředků ze strukturálních fondů. Takto lze zjednodušit dva hlavní důvody vzniku mikroregionu - tedy společné propojení a provázání zájmů a záměrů akcí a aktivit venkovských obcí v územně uceleném venkovském zájmovém prostoru s cílem dosažení žádoucích změn ve všech obcích takto vymezeného prostoru. Otevřela se šance čerpání finanční pomoci ze strukturálních fondů EU jako prostředku pomáhajícího snižovat ekonomickou a sociální nerovnováhu v porovnání s jinými oblastmi. Z dlouhodobého pohledu pro nás bude nejvýznamnější období 2007 – 2013, kdy právě ze SROP (společného regionálního operačního programu) bude možno získat nejvyšší objem prostředků na projekty různých priorit, ať už se jedná o podporu podnikání, rozvoj infrastruktury, lidských zdrojů nebo cestovního ruchu. Z národních fondů hraje stále stěžejní roli program podpory obnovy venkova, který je určen právě svazkům obcí za účelem realizace jejich projektů a výše dotací může činit až 70% celkových uznatelných nákladů. Mimo výše uvedených programů samozřejmě existují další, které jsou v současné době analyzovány a zvažovány možnosti jejich využití pro Mikroregion.

           Nyní již víme, že vznikají-li dobrovolné svazky obcí, zpravidla sledují společné zájmy, cíle a rozvíjení určitých činností. Stanovy Mikroregionu Ivančicko definují poměrně široký rozsah oblastí, ve kterých by členské obce mohli spolupracovat. Pokud bych měl vyjmenovat ty nejdůležitější, pak by se jednalo zejména o koordinaci významných investičních akcí, územních plánů v regionálním měřítku, slaďování zájmů a činností místních samospráv a ochranu životního prostředí. V oblasti podpory společenského života se pak jedná o udržování a obnovu lidových a vytváření nových tradic, vydávání publikací a propagaci Mikroregionu. Není opomenuta ani podpora školství, sportu a jiných zájmových činností, včetně využití sportovních zařízení, podpora sociální péče a zdravotnických zařízení. Důraz by měl být kladen také na zlepšování životního prostředí obcí, jejich vzhledu, úpravě veřejných prostranství, komunikací, kulturních památek a dopravní obslužnosti, likvidaci domovních odpadů, řešení problematiky odpadních vod, péči o čistotu měst a obcí. Mezi další aktivity patří podporování a rozvoj turistiky. Důležitá je též podpora a rozvoj podnikání v regionu – jak v zemědělském podnikání, tak i v ostatních sektorech vymezením podpory podnikatelských aktivit občanů za účelem jejich zapojení do obnovy vesnice.

           Ve všech výše uvedených bodech a mnohých dalších se tedy Mikroregion Ivančicko může angažovat a zapojovat do života ve svých členských obcích. Jistě uznáte, že se jedná o poměrně široký rozsah. Tímto chci jen zdůraznit skutečnost, že náš Mikroregion - na rozdíl od některých jiných - nebyl založen pouze za účelem vyřešení jednoho společného cíle či krátkodobého problému, ale k řešení mnoha společných cílů a realizaci širokého spektra projektů v dané oblasti. Aby Mikroregion mohl vůbec fungovat, musí být také nějakým způsobem financován. V podstatě lze zjednodušeně říct, že existují dva významné zdroje – již výše zmíněné dotace a členské příspěvky obcí. Každá členská obec přispívá do rozpočtu částkou 10 Kč na rok a obyvatele, který je zde přihlášen k trvalému pobytu. Tato výše zůstává nezměněna i pro rok 2006.

           Jistě se nyní ptáte, jaké konkrétní výsledky můžeme prezentovat veřejnosti. Na tomto místě by tedy bylo vhodné zhodnotit, čeho Mikroregion Ivančicko dosáhl v roce 2005.

           Nejdříve se zaměřím na projekty financované převáženě dotacemi. Byly získány finance na označení členských obcí Mikroregionu (informační cedule) a značení cyklotrasy „Templářská“, procházející Mikroregionem. Slavnostní otevření cyklotrasy se uskutečnilo 28.9.2005. Poděkování na tomto místě patří místostarostovi města Oslavany, Mgr. Miloši Musilovi, který se významným způsobem zasloužil o organizaci investiční akce i zajištění dotace. Co se týká označení informačními cedulemi, projekt je rozpracován a v nejbližší době bude realizováno umístění těchto značek na příjezdových trasách ve všech 11 členských obcích. Graficky i textově bude tedy vyjádřeno, že obec nebo město je členem Mikroregionu Ivančicko.

           Ivančicko klade důraz na rozvíjení mezinárodních a partnerských vztahů mezi obcemi a zahraničními mikroregiony. Tyto spolupráce mají význam především v oblasti kulturně-společenské, ale i na poli výměny širokého spektra cenných zkušeností, znalostí a lidského potenciálu. Obec Čučice uskutečnila ve dnech 30.5.-7.6.2005 zájezd do družebního regionu Azay le Brule ve Francii za účasti pozvaných zástupců Mikroregionu Ivančicko, města Ivančice a Dolní Kounice. Vyvrcholením zájezdu byl společný kulturní program, kdy ve francouzské obci byly pro místní obyvatele uspořádány tradiční moravské hody. Celá akce byla velmi kladně hodnocena.


Hody ve Francii - v čele předseda správního výboru Peter Pollák

           V létě byl také realizován studijní pobyt dětí ve zmíněném partnerském mikroregionu ve Francii. Jednalo se o pracovní skupinu 24 dětí, z toho 8 bylo z našeho Mikroregionu, kterým se přispělo na úhradu cestovních nákladů. Spolupráce se bude nadále rozvíjet i v příštím roce v rámci společného projektu francouzských a českých dětí. Místem uskutečnění bude s největší pravděpodobností Afrika.

           Investováno bylo do prezentační a projekční techniky (dataprojektor, notebook). Nákup byl financován částečně z dotace a z vlastních zdrojů. Všechny členské obce mají nyní možnost využívat tuto techniku jako multimediální doplněk při konání kulturních, společenských a obdobných akcí. Mezi řadou uskutečněných jmenujme alespoň Oslavy 60. výročí osvobození města Ivančice, přednášku Mgr. Klapetka o Číně v Dolních Kounicích, promítání divadelních scén ochotnického divadelního kroužku na Hlíně a mnoho dalších (včetně využití této techniky při schůzích a zasedáních obecních nebo městských zastupitelstev – např. prezentace územních plánů v Ivančicích, či různá školení).


Projekční technika v akci - Oslavy 60. výročí Osvobození města Ivančice s multimediální prezentací historických materiálů

           Rozvoj informačních technologií a rozšiřování Internetu je také neopomenutelná oblast. V létě bylo započato se zaváděním bezdrátového internetu, provoz byl již plně zahájen v Čučicích a Nové Vsi. Významným okamžikem pro rozšíření a provoz bezdrátového internetu v regionu bude dostavění rozhledny Vladimíra Menšíka na Hlíně. Vzhledem k jejímu umístění bude možné pokrýt významnou část území spolehlivým, kvalitním a cenově dostupným připojením. Předpokladem je samozřejmě kompletní dostavění rozhledny.

           Mikroregion zakoupil licence na překladač PC Translator (software), tyto byly poskytnuty základním školám v rámci Mikroregionu – Dolním Kounicím a Ivančicím. Možnost využívat software mají také městské úřady a jsou dobrým doplňkem při vzdělávacím procesu a případném využití v oblasti komunikace se zahraničními partnery.

           Co se týká propagace Mikroregionu, nemohu opomenout již 2. ročník vydání kalendáře Mikroregionu Ivančicko, který svým atraktivním zpracováním prezentuje krásy všech členských obcí a v letošním roce nově přináší i kalendárium a přehled všech nejvýznamnějších kulturních akcí v naší oblasti. Kalendář na rok 2006 si nyní můžete zakoupit v KIC Ivančice.

           Na závěr ročního bilancování by se hodilo podívat se na hodnocení našeho Mikroregionu v rámci Jihomoravského kraje. K hodnocení mikroregionů se používá 17 ukazatelů. Tyto ukazatele zohledňují např. ekonomické, ekologické aspekty, aktivity podnikatelů, vzdělanost, nezaměstnanost, migraci, přírůstek obyvatel, ale i třeba atraktivitu mikroregionu pro cestovní ruch z hlediska přírodního prostředí. Mikroregion Ivančicko se umístil na třetím místě se 7 body z 10-ti možných, stejně jako svazek obcí Region Cezava (Židlochovice, Blučina atd.). Je zřejmé, že Mikroregion sám o sobě nemůže v krátkodobém časovém horizontu výrazně ovlivňovat většinu ukazatelů, jakými jsou např. porodnost či hustota obyvatelstva. Měly by ovšem být jeho posláním, aby svým působením v delším časovém období přispěl ke zlepšení těch ukazatelů, kde to možné je (např. ekologie, podpora cestovního ruchu či atraktivita pro podnikání). Je nutné vzít na vědomí skutečnost, že na řešení strategických úkolů se podílejí starostové obcí a závisí na jejich konsensu, které záležitosti budou řešit samostatně v rámci své obce a které společnými silami v rámci Mikroregionu. V každém případě jde o „mravenčí práci“, prozatím omezovanou mnoha faktory – mezi ty nejvýznamnější patří finance a také častokrát poměrně nesnadný přístup k některým dotačním titulům, resp. jejich výši potřebné pro realizaci větších investičních akcí. Členské příspěvky obcí jsou schopny pokrýt pouze nezbytné provozní náklady Mikroregionu a zajistit minimální nezbytné kofinancování získaných dotačních titulů. Na druhé straně, obce nemají nazbyt finančních prostředků na to, aby pro ně bylo přijatelné navyšovat každoroční příspěvky a financovat tak mnohé investice z vlastních zdrojů. Názory na případné navyšování členských příspěvků jsou spíše tématem na polemiku z politického hlediska a názory jednotlivých starostů se liší. Mezi další omezující faktor patří postavení mikroregionů z hlediska jeho zakotvení v českém právním prostředí jako „dobrovolných svazků“. Míra aktivit, s jakou bude každá obec přistupovat a svazek podporovat, je čistě závislá na vůli personálního obsazení městských resp. obecních úřadů a především zvolených zástupců jednotlivých obcí. Jde o to chtít hledat společné zájmy a způsoby realizace.


Území Mikroregionu Ivančicko

           Na tomto místě bych chtěl také poděkovat Ing. Josefu Coufalovi, předešlému tajemníkovi Mikroregionu (v současnosti vedoucí ORR Ivančice), který funkci vykonával do 1. 9. 2005. Za 2 roky odvedl zdařilou práci v oblasti získávání dotací, ale i dalších administrativních činností spojených s provozem a fungováním Mikroregionu. Pokusím se co nejlépe navázat na jeho dobré výsledky, pokračovat a plně rozvíjet všechny projekty a společně se starosty všech obcí hledat nová témata, ve kterých by se Mikroregion Ivančicko mohl angažovat – i na poli mezinárodní spolupráce.

           Vážení občané. Jménem správního výboru i svým Vám přeji hodně osobních i pracovních úspěchů, spokojenosti a zdraví do nového roku. Mikroregion Ivančicko i v roce 2006 bude vynakládat maximální úsilí pro to, abychom společnými silami realizovali projekty, které přispějí k rozvoji a lepšímu životu ve všech 11 členských obcích.


Ing. Bohumil Smutný B.A.
tajemník Mikroregionu Ivančicko

Autor článku / textu:

Ing. Bohumil Smutný

Použité zdroje: -
Fotografie / obrazové materiály Ing. Bohumil Smutný
Datum uveřejnění: 05. 12. 2005
Zpracování do elektronické formy: Ing. Bohumil Smutný
Autorská práva: Město Ivančice
Alternativní formáty /PDF/ nepublikován

Další zajímavé příspěvky v této rubrice ...
  17.01.2011: Mikroregion Ivančicko na veletrhu REGIONTOUR 2011
  30.11.2010: Mikroregion Ivančicko: "Zeleň pro krajinu i obce"
  18.01.2010: Mikroregion Ivančicko na mezinárodním veletrhu REGIONTOUR 2010
  19.01.2009: Mikroregion Ivančicko na mezinárodním veletrhu REGIONTOUR 2009
  13.11.2008: Ivančicko žije díky statisícům od Skupiny ČEZ ...
  12.01.2008: Mikroregion Ivančicko na mezinárodním veletrhu REGIONTOUR 2008
  22.10.2007: Po oranžové cyklostezce na motokros

english česky