Hlavní stránka
Uživatel:   Heslo:  
        


 

  Menu a vyhledávání Titulní stránka   
  Ivančický portál > Kulturní okénko > Historie a zajímavosti

Nejstarší fotografie Ivančic I.

Dnes si ukážeme, jak vypadaly Ivančice v 19. století. Najdete zde jeden z vůbec nejstarších fotografických pohledů na naše město z roku 1873. Jak se ivančické náměstí změnilo od té doby? Zkuste si porovnat se současností. Mezi fotografiemi najdete např. opravu kostelní věže, lidovou slavnost v roce 1894, pohledy na náměstí a nově zbudovaný objekt Besedního domu v roce 1890.Jeden z nejstarších fotografických pohledů na Ivančice pochází z roku 1873


Takto vypadala v roce 1879 severovýchodní část hlavního ivančického náměstí.Všimňete si ale také výhledu na stráň okolo kostela sv. Jakuba - nenajdete akátový les jako dnes, ale malá obdělávaná políčka či louky. Kostel byl jasně viditelný z širokého okolí, dnes je prakticky schovaný.


Oprava kostelní věže v roce 1879, v pozadí patrný arkýř tehdejší budovy okresního soudu.


Slavnost božího těla na Palackého náměstí v roce 1894.


Objekt Besedního domu zbudovaný Občanskou záložnou v Ivančicích roku 1890.

V příštím díle nejstarší fotografické dokumentace Ivančic si ukážeme, jak vypadaly ivančické obchody a podobné budovy (kovárna, stolařství) na přelomu 19. a 20. století.

Máte doma dobové fotografie, snímky či pohlednice Ivančic? Domníváte se, že by zde mohly být uveřejněny? Dejte mi vědět a není problém vaše fotografie převést do elektronické podoby, představit je veřejnosti a zachovat i dalším generacím.
Veškeré fotografické materiály do roku 1989 jsou vítány.

Zpracoval a komentáře přidal: Ing. Bohumil Smutný
Zdroj: Ivančice - dějiny města